menu close menu

Temel Kurallar

ViPR antrenmanlarının merkezinde tüm vücut entegrasyonu (WBI) kavramı yer alır. Hani eski bir söz vardır: “Biz bir bütün olarak parçalarımızın toplamından daha güçlüyüz.”

 

WBI da şunu ifade eder: gerçekleştirilmiş her eylem ve harekette, çok daha etki yaratan bir sonuç için tüm vücudu kullanmak gerekir. Çünkü bu, insan vücudunun temel tasarımıyla uyumludur. Güncel araştırmalar bu gerçekleri hiç olmadığı kadar, tüm çıplaklığıyla ortaya koymakta. Hatta son dönemde yapılan anatomi ve biyomekanik çalışmaları da bu gerçeklerin altını net olarak çizmekte. Tüm vücudun aynı anda kullanıldığı tedavi edici ve eğitici egzersiz hareketleri çok daha etkilidir ve kısa sürede hedefe ilerletir. Bu hareketlerin yüklenmesi aynı zamanda hızlandırılmış bir adaptasyon süreci sağlayacaktır. İşte ViPR tam da bu noktada devreye girer; bu hareketlerin yüklenmesine izin verir, bu sayede hayata pozitif transferi sağlar.

 
Tüm Vücut Entegrasyonu (WBI) egzersizleri neyi oluşturur?
 
Vipr_OKLAR

ViPR Temelleri

Vipr_Temelleri

Şimdi, her bir kolonda yer alan başlığı daha detaylı inceleyelim:

Zemine Doğru Yerçekimi Yükleme

Yeryüzünde, yerçekimi bizi aşağı doğru çeker ve zeminle buluşabilmemize olanak tanır. Vücut daha doğru hareket için yerçekimi kuvvetini ve zeminden uygulanan direnci kullanır. Burası sihirin yaşandığı yerdir. ViPR da; bu prensip ışığında; insan fonksiyonlarının daha doğru çalışmasını sağlamak ve yine aynı yolla hareketi gerçekleştirmek amacıyla tasarlanmıştır.

 
Vipr_Yercekimi

Kısalma-esneme egzersizleri (yükleme ve boşaltma)

Hiç sıçrama, fırlatma, koşma vb. hareketleri düşündünüz mü? Bunlar, kısalma öncesi esnemeyi kapsayan hareketlerdir. Sıçrama, atlama öncesi kendini zemine doğru alçatmayı da içerir. Fırlatma, topu bırakmadan önce ters yönde esnemeyi de içerir. Kaslarınızın elastik şeritler gibi olduğunu düşünün. Kaslarınızı daha etkili çalıştırmak için, onları kısalmadan önce esnetmeniz gerekir. Tüm ViPR egzersizlerinde, hareketin etkinliğini arttıran ritmik esneme kısalmalar (yükleme ve boşaltmalar) vardır.

 
Vipr_EsnemeKisalma

Çok yönlü hareket imkanı

İnsan vücudu çok yönlü hareket için dizayn edilmiştir. Çocukları oyun sırasında; sporcuları, atletleri ya da dansçıları performans ortasında izleyerek bunu kolaylıkla görebilirsiniz. ViPR çok yönlü hareket etmek için sınırsız özgürlük; eksiksiz ve özgün bir antrenman için ise ciddi oranda avantaj sağlar.

 
Vipr_Hareket

Hareket sırasında tüm vücudu çalıştırma

İnsan anatomisi birleştirilmiş bir başka deyişle mucizevi şekilde entegre edilmiştir. Kas sistemi birbirine bağlıdır ve ancak tüm kaslar bir arada çalıştırılabildiğinde en iyi, en etkili sonucu verir. Tüm Vücut Entegrasyonu (WBI) egzersizleri ViPR’ın en merkezi bölümünde bulunur. ViPR tüm kasları aynı anda çalıştırarak hedeflenen vücuda kısa sürede kavuşmanıza yardımcı olur.